Newspeak – alebo kunsthistória ako kamufláž

Autor: Kristína Hečková | 12.6.2011 o 16:03 | (upravené 16.11.2015 o 14:11) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1451x

Názov blogu je prevzatý z knihy Petry Hanákovej "Ženy - Inštitúcie?: K Dejinám Umeleckej Prevádzky Deväťdesiatych Rokov".

 

Kunsthistorický text vysvetľujúci koncept výstavy je veľmi často len určitou spleticou "dobre znejúcich" pojmov, ktoré výstavu nevysvetľujú a v tých horších prípadoch výstavu dokonca až zahmlievajú a degradujú.  Rozpravy a úvodné reči na otvorení výstav sú len akési povinné jazdy pred tým, ako sa začne boj o víno a obložené chlebíčky. Návštevníci si ich vypočujú už len tak zo slušnosti, niektorí ešte márne naťahujú uši aby zachytili TO ONO (alebo ten "ZANG" po ktorom väčšinou nasleduje "Ahá, Jasné, WOW!"), ktoré by im v pár jasných vetách vysvetlilo súvis zoskupených diel.

Táto kultúrna demagógia sa zakliesnila v rôznych štátnych a súkromných/neziskových galériách. Štandardný postup pri koncipovaní výstavy: odborník kunsthistorik/kurátor - kunsthistorický výskum - koncepcia výstavy/výber autorov a diel - výstava/text/katalóg, sa častokrát zmení na istý hybridný postup, pri ktorom sa vynecháva, alebo sa zamieňa poradie jedného alebo viacerých z uvedených bodov. Vznikajú z neho rýchlo kvasené "kurátorské počiny" ktorých nezmyselné texty fungujú ako kamufláž, zakrývajúc absenciu priamočiareho kurátorského zámeru. Inde ide skôr o ne-fundovanosť kurátorov (vo veľa prípadoch píšu texty k výstavám ľudia bez kunsthistorického vzdelania, ba častokrát aj samotní umelci).

Problémom je aj malosť a uzavretosť publika, ktoré sa na výstavách účastní a obmiela. V týchto „kamarátskych kruhoch" sa stupeň "vyumelkovanosti" diskurzu/textu stáva faktorom diktujúcim zvrátený rebríček kurátorskej prestíže. Kunsthistorik zahltí text referenciami, anglicizmami a dobre znejúcimi slovami, ktoré síce vymenuje, no neobjasní, ani bližšie nešpecifikuje. Kunsthistorický text je ešte stále akousi masturbáciou, ktorou sa kurátor/kunsthistorik nesnaží priblížiť výstavu svojmu (širokému) publiku, ale skôr ukázať koľko toho vie/ma načítaného, za účelom budovania si vlastného imidžu v úzko definovanej skupine ľudí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?